Projekt umowy spółki (lub jej zmiany) albo dane niezbędne do przygotowania projektu umowy spółki (m.in. firma, siedziba, przedmiot działalności, wysokość kapitału zakładowego / wkładów do spółki, sposób objęcia udziałów, reprezentacja spółki itp.)
Przy zawieraniu umowy spółki, wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do istniejącej spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego notariusz zobowiązany jest obliczyć, pobrać i przekazać do właściwego Urzędu Skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnych. Notariusz uzależnia zawarcie przed nim umowy od wpłacenia podatku na rachunek bankowy kancelarii notarialnej przed dokonaniem czynności sprzedaży albo gotówką w kancelarii notarialnej w chwili dokonywania czynności.
Stawki podatku określone są w ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zazwyczaj podatek wynosi 0,5 % od wartości wkładów do spółki osobowej albo od wartości kapitału zakładowego (wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy).
Notariusz nie pobiera opłat sądowych przy zawieraniu umowy spółki lub jej zmiany.
Notariuszowi za dokonanie czynności notarialnych przysługuje wynagrodzenie, nazywane zwyczajowo taksą notarialną, obliczane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Taksa notarialna powiększana jest o należny podatek od towarów i usług (23%).
Konkretną wysokość taksy notarialnej notariusz ustala ze stronami czynności.
Istnieje możliwość dokonania czynności notarialnej o innej porze, również w sobotę, po wcześniejszym uzgodnieniu.